CZĘSTE PYTANIA
- Kategoria: O Perlicie
czy perlit to styropian, lub jego granulat? czym jest perlit?
gdzie produkuje się perlit?....
Czy perlit to styropian, lub jego granulat? Czym jest perlit?
Nie, perlit nie ma nic wspólnego ze styropianem. Perlit to naturalny materiał pochodzenia wulkanicznego. Jest to wyprażona zastygnięta lawa, która związała w sobie dużą ilość wody (rzędu 5%). Dzięki takiemu zabiegowi, objętość perlitu po wypaleniu rośnie od 10 do 20 razy i otrzymuje się lekkie kruszywo ciepłochronne.
Gdzie produkuje się perlit?
Nasz perlit wypalany (ekspandowany) jest w Polsce, w Bełchatowie. Rudę perlitu natomiast, w Europie, wydobywa się głównie w Grecji, na Słowacji oraz na Węgrzech. Warto wspomnieć, iż tutejszy zakład produkcyjny posiada wyłączność na odbiór rudy słowackiej, uważanej za najlepszą dostępną w Europie.
Czy perlit jest ekologiczny? Jak szkodliwa dla środowiska jest jego produkcja?
Perlit jest materiałem ekologicznym. Nie zawiera chemikaliów, przy jego produkcji nie są też stosowane żadne chemikalia. Jedynym „środkiem chemicznym” stosowanym przy wypalaniu perlitu jest gaz ziemny, któego spalanie jest na bieżąco monitorowane tak, aby miało charakter spalania całkowitego. Po więcej informacji na temat ekologii zapraszamy do działu „Ekologia”.
Czy perlit jest bezpieczny?
Perlit to materiał obojętny chemicznie, o składzie przypominającym szkło. Posiada atest PZH. Jest materiałem ogniotrwałym (temperatura zmiękczenia rzędu 950°C, temperatura topnienia rzędu 1200°C), sklasyfikowanym w kategorii A1 - niepalny. Jako materiał nieorganiczny i paroprzepuszczalny, ma wysoką odporność na grzyb i pleśń. Jest materiałem nietoksycznym, stosowanym między innymi w pastach do zębów, oraz jako składnik pasz dla zwięrząt, jako nośnik płynnych leków. Można go zdecydowanie nazwać materiałem bezpiecznym.